Kategorie
Produkty

O nás

Společnost MARTECH – CORP. s.r.o., významný dodavatel průmyslových armatur, v roce 2020 oslavila 30 let. Za sebou má úspěšný vývoj, ale i řadu proměn. Je to proto vhodná chvíle k ohlédnutí za minulostí i náhledu do současnosti. Malou rekapitulaci tak udělal ředitel společnosti Ing. Martin Novák.

Jak byste blíže představil vaši společnost a její historii?

Firmu MARTECH jsem založil v roce 1990, a navázal tak na obor, ve kterém jsem pracoval v osmdesátých letech ve státním podniku ERAM Hradec Králové, tj. na obor Měřicí A Regulační TECHnika. Naše zaměření v té době bylo hlavně na obchod v oblasti měřicí a regulační techniky. Prodávali jsme měřiče tepla, vodoměry s dálkovým přenosem, regulátory, termostatické ventily a samozřejmě také akční prvky pro regulaci a uzavírání průtoku média včetně havarijních. Jednalo se tedy o průmyslové armatury různého typu vyráběné v tuzemsku i v zahraničí. Činnost firmy MARTECH se ale postupně zaměřovala právě na průmyslové armatury, které dnes lze nalézt prakticky ve všech odvětvích průmyslu. V devadesátých letech jsme uváděli na trh těsné uzavírací a regulační klapky, které v povědomí technické veřejnosti patřily hlavně do komína. Pro český a slovenský trh jsme získali zastoupení několika evropských výrobců armatur. V roce 1997 jsme dobudovali nové sídlo firmy v Hradci Králové s dostatkem kancelářských prostor a potřebným skladovým zázemím včetně servisu.

Dá se tedy asi konstatovat, že vaše portfolio průmyslových armatur je nyní dostatečně široké.

Ano, dodáváme armatury do všech důležitých odvětví našeho průmyslu. Našimi zákazníky jsou jak průmyslové podniky, tak i inženýrské firmy, v menší míře komunální sféra. Každá armatura má své specifikum a je typická pro své použití. Například mezipřírubové měkkotěsnicí klapky od firmy WOUTER WITZEL standardně dodáváme do plynových přípojek hořáků velkých kotlů v podnicích TAMEH a LIBERTY Ostrava. Klapky zde slouží nejen k regulaci množství plynu, ale také, pokud jsou použity v kombinaci za sebou, jako havarijní uzávěr plynu do hořáku. Umožňují to speciální pneumatické pohony RC SRQ firmy ROTORK – REMOTE CONTROL, které za pomoci pružin dokážou uzavřít klapky DN 500 do jedné sekundy. Uzavírací i regulační klapky jsou také významnou součástí našich dodávek do jaderné energetiky. V posledních letech byly dodány prostřednictvím firem KP RIA a CHEMCOMEX do JE Jaslovské Bohunice a na dostavbu třetího a čtvrtého bloku JE Mochovce. Zde slouží hlavně k uzavírání technické vody důležité.

Liší se v něčem nějak zásadně dodávka vašich výrobků pro jadernou energetiku?

Armatury do jaderných elektráren musí samozřejmě splňovat nejpřísnější požadavky na bezpečnostní třídu, životnost, seizmickou odolnost, materiály atd. dle platné legislativy. Pro hlavní typy klapek máme zpracované Technické podmínky, které jsou jedním z kritérií úspěšných dodávek do JE Dukovany a JE Temelín. Kromě aplikací v energetice jsou naše armatury používány také v chemickém průmyslu. Patří k nim vysoce odolné teflonové klapky švýcarské firmy Chem Valve, německé kulové kohouty A+R Armaturen ze speciálních nerezů, či italské ventily Valvole Hofmann. Máme rovněž armatury pro plyny o vysokých teplotách až 1000°C, třeba pro spaliny sklářských pecí. Pro uzavírání a regulaci nehomogenních směsí nabízíme nožová šoupátka španělské firmy ORBINOX v různých provedeních.

Které významné firmy jsou vašimi největšími zákazníky a jaké jsou vaše cíle do budoucna?

Z těch koncových, tedy majitelů a uživatelů technologií, rád zmíním například TAMEH a LIBERTY (ArcelorMittal) Ostrava, ČEZ či US STEEL Košice. Máme také několik inženýrsko-dodavatelských (EPC) firem, které bych tady kvůli konkurenci raději nejmenoval. Spolupráce je to opravdu dlouhodobá a odráží spokojenost našich zákazníků s výrobky jako takovými, ale i se službami, které se snažíme kvalitně poskytovat. Naše cíle dobře vyjadřuje Politika kvality společnosti, kde bych zdůraznil hlavně rozšiřování okruhu stálých a spokojených zákazníků ruku v ruce s udržením vysoké kvality a spolehlivosti našich dodávek.  Díky našemu týmu pracovníků, z nichž mnozí pro firmu pracují již více než 20 let, se nám to, myslím, stále daří.

Co oceňují vaši zákazníci u firmy MARTECH?

Jak už bylo řečeno –  v prvé řadě spolehlivost a odbornost. Také rychlost dodávek díky skladovým zásobám, kde držíme základní typy armatur v běžných světlostech skladem. Svou roli jistě hraje i záruční a pozáruční servis armatur a pohonů, který v případě nutnosti nabízíme i u zákazníka, jinak standardně v provozovně v Hradci Králové.

Důležité mezníky v historii společnosti MARTECH-CORP. s.r.o.

1990 

Založení firmy MARTECH – měřicí a regulační technika. Firma se zabývá dovozem prvků měřicí a regulační techniky a jejich prodejem na československém trhu.

1992

Přeměna na MARTECH-Corp. s.r.o. Nosným programem se postupně stávají akční prvky pro MaR – ventily, kulové kohouty, klapky, nožová šoupátka.

1997

Zřízení pobočky MARTECH Teplice.

1997

Přestěhování do nového vlastního objektu v Hradci Králové, Resslova 767 s dostatkem kancelářské a skladové plochy. Součástí je rovněž výrobní dílna pro montáž a kompletaci armatur.

2005

VAMEIN – Výhradní zastoupení pro Českou a Slovenskou republiku

2005

CHEMVALVE SCHMID – Výhradní zastoupení pro Českou a Slovenskou republiku

2006

A + R Armaturen – Výhradní zastoupení pro Českou republiku

2006

JASTA Armaturen – Výhradní zastoupení pro Českou republiku

2008

Zřízení pobočky MARTECH Olomouc

2009

ORBINOX – Výhradní zastoupení pro Českou republiku – oblast těžký průmysl

2010

Certifikace ISO 9001

2012

Wouter Witzel – Výhradní zastoupení pro Českou a Slovenskou republiku

2013

Zřízení pobočky MARTECH Vsetín

2015

ARCA Valves – Zastoupení pro Českou a Slovenskou republiku

2020

MARTECH – 30 let na trhu